Kas keegi ikkagi mumpsi saab?

Kui öelda, et mumpsid ei mõjuta keegi, oleks see ebaõige. Mumps on vähenenud vaktsineerimise tõttu, mida lapsepõlves antakse, et seda vältida. Kuid paljud vanemad ei luba oma lapsi vaktsineerida ja need lapsed sageli haigestuvad.

Mumps on viirusnakkus, mis mõjutab süljenäärmeid, mis asuvad veidi kõrvadest. Süljenäärmete eesmärk on sülje tootmine. Seda sülget kasutatakse toiduainete lagunemisel, mis muudab kergesti seeditavaks.

Mumps on väga nakkav infektsioon. Kui nakatunud inimesed aevastavad või köhivad, lendavad õhku läbi õhk, ja viirus kantakse seega üle nakatumata inimestele. Kui inimene nakatub, ilmnevad sümptomid tavaliselt kaks või kolm nädalat pärast nakatumist.

Üks esimesi sümptomeid on tavaliselt süljenäärme paistetus. See paistetus kestab umbes nädal kuni 10 päeva. Teisteks sümptomiteks on peavalu, palavik, isukaotus ja valu, kui sööte ja neelate toitu. Sümptomid võivad siiski erineda. Mõnedel inimestel on väga kergeid sümptomeid, samas kui teistel ei pruugi olla mingeid sümptomeid. Mumps on äärmiselt nakkav ja seda võib edasi anda nädalas enne, kui kandes esineb sümptomeid. Seda võib edasi lükata ka vähemalt 10 päeva pärast turse tekkimist. See tähendab, et kui olete nakatunud, võite olla nakkav peaaegu neli nädalat.

Mumps ei ole tõsine haigus, kuid rasketel juhtudel võib olla hilisemas eas mõju. Arvatakse, et noorukitel meestel on tõsised munandit mõjutavad juhtumid steriilsust soodustavad. Üks 15 000 juhtumist võib põhjustada kurtlikkust. Rinnaga nakatunud naistel on suurem raseduse katkemise oht.

Selle haiguse vaktsineerimist nimetatakse leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsineerimiseks (MMR). Esimene annus manustatakse tavaliselt 15 kuu vanuselt. Teine manustatakse neljapäeval. Lastele tuleb anda kaks annust, enne kui nad jõuavad koolieale. Vaktsineerimise ajal ei ole ranget nõuet, kuid annuseid tuleb manustada vähemalt kolme kuu järel.

On olnud juhtumeid, kus lapsi on vaktsineeritud, kuid nakatumist siiski kokku lepitakse. Kui see juhtub, ei tohiks lapsi koolis käia. Täiskasvanute infektsioon on haruldane, kuid see esineb. See on peamiselt tingitud sellest, et vaktsineerimine ei tööta või ei ole esmakordselt manustatud.