Kuidas ravida hapra luuhaigust?

Rasvane luuhaigus on geneetiline luuhaigus, mis on tuntud teaduslikult kui osteogenesis imperfecta või OI. Selle haigusega diagnoositud patsientidel puudub võime teha või neil on defektne sidekoe ja neil on sageli luumurrud. Seetõttu on häiret sageli nimetanud “klaas-luuhaiguseks”. Kuigi seda haigust ei ravita, keskendub ravi peamiselt luumurdude vältimisele ja nende paranemisele, kui need juhtuvad. Hingeldava luuhaigusega inimestel soovitatakse elada tervislikku eluviisi, sealhulgas füüsilist koormust, ja neil ei ole haruldane nende füüsiline ravi ja kirurgia.

Enamik eksperte nõustub, et hingeldunud luuhaigusega patsientidel on hädavajalik tervislik eluviis. See hõlmab tervisliku kehakaalu säilitamist ja tervisliku toitumise söömist, kus nad saavad teatud vitamiine ja mineraalaineid piisavas koguses. Vitamiin C ja kaltsium on väga olulised, kuna need aitavad kondide tugevdamisel ja paranemise soodustamiseks luu purunemise korral. Rääkimine arsti või litsentseeritud dietoloogiga aitab patsiendil mõista tema konkreetseid toitumisvajadusi.

Samuti tuleks vältida aineid, mis võivad langetada luutihedust. Arvatakse, et suitsetamine, alkoholi joomine ja kofeiini tarbimine vähendavad luutihedust. Mõned ravimid võivad olla selle seisundiga inimestele ohtlikud. Steroidid ja mõned antidepressandid on seotud madalate luutihedusega.

Haigusliku luuhaigusega diagnoositud patsientide puhul on sageli väga soovitatav kasutada regulaarset ja ohutut harjutust. Väikseimad spordialad, nagu ujumine ja kõndimine, loetakse parimaks. See treening aitab tugevdada nii lihaseid kui ka luusid, mis üldiselt põhjustab luumurdude arvu vähenemist.

Füsioteraapia alustatakse tihti niipea kui võimalik. Väikesed lapsed võivad selle ravi tõttu olla väga vastupidavad haiguse põhjustatud valu tõttu. Füüsilised terapeudid aitavad tavaliselt seda seisundit põdevatel patsientidel parandada oma kehahoia ja liikumise ulatust. Ravi võib aidata ka keha lihaseid tugevdada.

Teatud operatsioonid ei ole haruldased neile, kellel on diagnoositud hapra luuhaigus. Rodding on operatsioon, mida sageli tehakse, ja see hõlmab metallist kepsu asetamist keha pikematesse luudesse, nagu näiteks käed ja jalad. Kõhukinnisusega või sagedaste luumurdudega patsiendid on selle operatsiooni jaoks kõige tõenäolisemad kandidaadid. Mitte ainult ei aeglusta luud, vaid ka kõverad kondid ja aitab vältida edaspidiseid deformatsioone.

Selle haiguse all kannatavate patsientide ravimiseks on tehtud palju uuringuid, kuid pole olnud ühtki ravimit, mis on osutunud täiesti edukaks. Kuid hiljutised uuringud näitavad edukalt bioloogilisi fosfaate, eriti lastel.